Eğitimli insan nasıl olur?

Osman Onuktav

Administrator
Yönetici

Eğitimli Olmak..

Duvara diplomayı asmak önemli olduğu sanmıyorum …

Önemli olan hayat diplomasını yüreğine asmalıdır...İlk önce kendini bilen hayat da öğrendiklerini ve aldığı eğitimle kendini sorgulayan, insanlara karşı saygılı olarak bilgilerini aktaran, ne istediğini bilen, beynini doğru bilgilerle donatıp her zaman doğru davranma çabasında olan, başkalarını önemseyen, önemsediği kişilere hoşgörü ile davranan iyi insan olmaya çalışan insan demektir. EĞİTİMLİ

Bazı kendini eğittiğini sanan kişiler… sırf okul eğitimi almamış olduğundan çevresindeki kişileri aşağılayan, çok güzel cümle kurarak kendini eğitimli, iki cümleyi bir araya getiremeyen eğitimsiz diye hor gören. kendi seviyesinde eğitim almış birilerini arayan kişilerle de karşılaşmak mümkündür…

Bazı kişiler okumuş, yazmış veya doktora yapsa bile eğitimsiz olabilmektedir. (Riyakâr, sahte, çıkarcı, alaycı, düzenbaz,çevresine zarar veren) vs vs ‘’Eğitimliyim’’ diyerek hava atan…

Bazı kişilerde okumamış, yazmamış dolayısıyla eğitim almamış olsa bile fazla eğitimli olabilir…(Sevecen, hoşgörü, dürüst, sözünün eri, çevresine faydalı olan), vs vs Hayat da öğrendikleriyle yoluna devam eden…

Şimdi siz değerli Ülküdaşlarıma soruyorum:
-Eğitimli insan nasıl olur?
-Her okuyan eğitimlimidir?
-Okumakla eğitimli olmak aynımıdır?
-Okumayan eğitimli olabilirmi?

Saygılarımla.
Osman Onuktav

Osman Onuktav

Administrator
Yönetici
Eğitimli insanların dokuz düşüncesi vardır...
1. Baktıklarında berrak görmeyi düşünürler.
2. Dinlediklerinde, iyi duymayı düşünürler.
3. Görünüşleri bakımından sıcak olmayı düşünürler.
4. Davranışlarında saygılı olmayı düşünürler.
5. Konuşmalarında doğru olmayı düşünürler.
6. İşlerinde ciddi olmayı düşünürler.
7. Kuşkuya düştüklerinde soruları nasıl soracaklarını düşünürler.
8. Öfkelendiklerinde sorunları düşünürler.
9. Kazancı gördüklerinde adaleti düşünürler...

Konfüçyüs