Vatan Sevgisinde İman eksikliği!..

Osman Onuktav

Administrator
Yönetici
Vatan Sevgisinde İman eksikliği!..


Bu ülkenin bu duruma gelme sebebi; Sevgi ve İman eksikliğidir!..Vatan sevgisi; İmanla ,inançla , sevgi ve saygıyla ölçülür..İmanı, inancı olamayan Miletlerin, toplumların vatan sevgisi anlayışı gelip geçicidir?
Bizleri yöneten yöneticilerin '' Vatan sevgisi İmandandır’’ Hadisi şerifine uymayan bir Yönetim sergilediklerini görüyoruz ve yaşıyoruz! .. Millet olarak da şu söze sığınıyoruz ; ‘’ ibadette gizlidir, Kabahatte gizlidir ''!... Çağın teknolojisi olan sanal ortamdan örnek verirsek, Yapılan ,paylaşımlar da koru sloganlar, suni resimlerle vatan , millet savunması sunulmaktadır!.. Yazılan yazılarda, yapılan yorumlarda; ‘’küfür’’hat safa da , fikirden yoksun, ideallerinden uzak, sevgi ve saygıdan yoksun insanlar, İslam Ahlakının temeli olan; iman ve sevgiyi fikriyatında kör düğüm etmedikçe , toplumların Vatan sevgisi de bu kadar olur!...


Dönüp tarihe baktığımızda Atalarımızdaki iman sevgisi ile bu topraklar mudafaa edilmiş ve dünyaya nizam getirmişlerdir..Oysa bugün;Toplum olarak, okuduğumuz gazetelerde, izlediğimiz televizyon programlarında, okuduğumuz, yazdığımız şiirlerde, şarkılarda, ve dost sohbetlerinde vatan sevgisinden bu kadar çok bahsedilirken, birçok kişi gerçek ve kalıcı vatan sevgisini bir türlü elde edilememesinin nedenini hiç düşünmez. Bu kişiler zaman zaman düşünseler dahi, İman ve inanç ahlakını tam olarak bilmedikleri ya da yaşamadıkları için, gerçek sevgiyi nasıl elde edeceklerini veya yaşayacaklarını bulamazlar.Vatanında imanı ve inancı için yaşayanlarla, nefisleri için yaşayanların sevgi ölçüleri karşılaştırılsa, nefsi olanlar neden vatan sevgisinden yoksun kaldığı daha net görülmektedir..Ne diyor Yunus Emre: 'Yaratılanı severim Yaratan'dan ötürü'’ Yardanın bize vermiş olduğu iman sevgisi ile ne kadar sevebiliyoruz?Sevgisizliğin yaşandığı bir toplum olmuşuz ! İnsanlar göz göze bakmaktan ve birbirlerine selam vermekten kaçınır olmuş.., “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” mantığıyla hareket ettikleri için muhtaç olanlara yardım etmeyen, kendi çıkarlarını her zaman ön planda tutan; bencil, donuk, makineleşmiş, egoist ve sevgiden uzak olduğu gibi saygıdan da yoksun nesiller yetiştiriyoruz.. Sevgi eksikliğimiz, inanç eksikliğimiz oldukça Vatan millet sevgimizde eksilir!..


İman sevgisi olmayanın vatan sevgisi de olamaz!..İnancı, imanı olmayan insanların sevgiye bakış açıları genellikle çok çarpıktır. Bu çarpıklık; çoğunlukla menfaat beklentisi üzerine kurulu olduğundan, imanı gerçek manasıyla yaşayamazlar. Yaşamları da çürük bir binanın temeline benzer her an yıkılmaya yok olmaya dayalıdır, bu nedenle duygularını kalpten gelen samimi bir sevgiye dönüştüremezler.
Vatan sevgisinde ölçü de olmalıdır; Vatan sevgisi insana SEVGİ ve saygıyı ilke edilmeli. İnsana sevgi ve saygı olmayan Vatan sevgisi kabul edilemez.

İslam Ahlakıyla yaşamayan toplumların ve milletlerin devamına imkan yoktur.

Ya Rab! Ülkesini seven, Vatan millet aşkıyla yanan yüreklere İmanla yaşamayı nasip et et ki Vatanımız musibetlerden kurtulsun...


Osman Onuktav (Avar)
 
Üst