Emek hirsizlari

Osman Onuktav

Administrator
Yönetici
EMEK HIRSIZLARI

Hırsızlığın iyisi kötüsü olmaz. Lakin emek hırsızlığı; hırsızlıklar içinde en ayıbı olanıdır!.

Bir bilgin bir fikrin yoksa, kültürün zekan eksikse, bir şeyi elde edemiyorsan, kompleksli bir ruh halleriyle yaparlar bu emek hırsızlığını.. İnsan olmanın ve etik davranmanın çok ötesinde kalmaktır.

‘’Ben akıllıyım, ben kültürlüyüm, ben zekiyim, ben bilgiliyim’’ vs vs gibi nefslerini ön plana çıkarmaya çalışırlar..
Gerçek olmayan kişi gerçeği aratır!!

Birçok şeyde emek hırsızı vardır.

Siyasette, resimde, üründe, müzikte, kitapta, sözde, şiirde, şarkıda,vs ..

Bunlar emek hırsızlığı olur; hatta korsan olurlar..

Bu nedenle yapılan, yazılan; yazı, şiir, resim, müzik kiminse onun imzasını taşımalı.
Taşımazsa o eser,o söz vs orijinal olmaz.
Hırsızın elindeki mal hiçbir zaman asla(!) tat vermez, bir anlam bile ifade etmez!..

Bu emek hırsızları kendini kandırır;kendini avutur egolarını yükseltir, nefsine yenik düşer..
Önce kendini, sonra binlerce insanı kandırır..
Günümüzde özellikle sosyal ağ sitelerinde çoktur buların örnekleri, tipleri, moda haline gelmiştir..

Her türlü hırsız kınanmalı, ama emek hırsızlarına bir parantez açılmalı.

Emek hırsızı; Utanmazdır

Emek hırsızı; Onursuzdur..
Emek hırsızı; kültürsüzdür
Emek hırsızının; Kalbi karadır.
Emek hırsızının ; bilgisi, fikri yoktur..
Bu emek hırsızlarına fırsat verilmemeli, verenlerde bunlara çanak tutan ortak olanlardır..

Bu hırsızlarda kültürün K si, Bilginin B si yoktur..

İnsanlar kişilerin vermiş olduğu her emeğe saygı duymalı.

Gerçekleri ve doğruları sunan, ister normal, ister siyasi, ister ideolojik, yazılan, çizilenleri, yaşı ne olursa olsun, mesleği ne olursa olsun, Sezar’ın hakkını Sezar’a vermelidir..
Ali’nin,Veli'nin, Hasan’ın, Hüseyin’in, Ahmet’in, Mehmet’in, Ayşe’nin, Fatma’nın, Mahmut’un, Senin, Benim.Kısaca kim olursa olsun
Herkes verilen emeğe saygı duymalı..

Kendi yazabiliyorsa, kendi yazsın.
Kendi yapabiliyorsa yapsın.
Yapamıyorsa, yazamıyorsa, öğrenmek ayıp değil öğrensin, okusun, eline kalem alsın, alet alsın uğraşsın yazmayı, düşünmeyi, fikir sunmayı denesin, oturduğu yerden başkalarının yaptıklarıyla ahkam keserek bir işe kalkışmasın!... Onursuzca, Şerefsizce, emek hırsızlığı yapmasın…

Başkalarının,şiirlerini,yazılarını,resimlerini, paylaşıyorsanız altında yazan kişinin imzasıyla paylaşın…
Paylaşılan konu, şiir, resim, sözü kendi yazmış gibi, utanmasızca,onursuzca sahiplenmesin.

Asla unutulmasın ki bu dünya fani.

Herkes ne ekerse onu biçecek
Bu,ekim tarlasının en doğru ve tartışılmaz mahsulü , dürüst olmaktır.

Yıllardır kalemimden yazdığım yazıları, şiirleri, daha iyi yazabilmek, için beni eleştiren kadim dostlarıma , yazılarımda şiirlerimde yaptığım hatalarımda yardımcı olan büyüklerime, doğruları ve gerçekleri okuyan ,abi, abla, kardeşler ,dostlarıma şükranlarımı sunarım.
Hayatında Umudu,sevgiyi, dostluğu, aşkı bulan; bütün sevenlerime sonsuz sevgi ve saygılarımla..

Osman Onuktav (Avar)