İSLAMSOR KÖYÜ Tarihcesi

Osman Onuktav

Administrator
Yönetici
Kars İli Sarıkamış İlçesi
İSLAMSOR KÖYÜ


Kars Sarıkamış İslamsor Köyü By: avar Date: April 24, 2007, 11:21:28 PM
İslamsor Köyünün Tarihçesi

Dağıstan Temirhanşura’dan gelen Dağıstanlılar Kars-Sarıkamış ilçesinin ormanlık ve dağlık arazisi, anayurtlarına olan benzerliğinden atalarımızın ilk tercihi olmuş ve tahmini olarak 1870 li yıllarda islamsor köyü kurulmuş.

Gelen aileler köy yakınlarında bulunan GAZARMA (eski Rus kışlası) da geçici bir süre kalmış ve daha sonra İslamsor’a geçiş yapmış.

Köyün ilk kurucuları ; BAHTAY , ALİ POLAT , ŞAFİ, ÖMER BEG, HACI YUSUF, HALİT, MUHAMAD adındaki büyüklerimizdir..

1.dünya savaşı sırasında Rusların Kars’ı işgaliyle 2. kez göç yolarına düşen İslamsor ahalisi Maraş’a yerleştirilen akrabalarının yanına, güneye doğru yola çıkmışlar.. Yolda kısa süreliğine Muşta konaklamışlar ve kış günü yapılan zor bir yolculukla Maraş’a bağlı Göksun ilçesinin Ortatepe köyünde yaklaşık 3 yıl misafir olmuşlar. Rusların Doğu Anadolu’dan çekilmesiyle tekrar İslamsor’a dönmüşler.

1980 yılına kadar köyde çoğunluğu oluşturan Avar aileler genelde ekonomik sıkıntılar nedeniyle başta İstanbul, Ankara, Bursa, olmak üzere Erzurum, Erzincan, Sivas, Maraş, Adana, Mersin, Antalya, Manisa, İzmir gibi şehirlere göç etmişler. Şu an köyde hiç Avar aile bulunmamaktadır.

İslamsor’da Yaşayan - Yaşamış Dağıstanlı Kabileler:

1-ĞANDİ, 2-METHLEL, 3-KARŞİNO, 4-SUĞRALT, 5-TSİLKLHAL, 6-HUNZAK, 7-KADIRESU REL

 
Üst